• Припадамо народу чију су баштину омеђила два начела: духовно и јуначко. Једно се начело, наизглед, разилази са другим. О духовности смо ћутали, јер тако доликује; о јунаштву смо говорили,можда превише, јер смо се том причом бранили од истребљења.“
    Матија Бећковић
  • «Српска епска поезија је најдубља јама српскога памћења у коју смо се сасули без узмака, потврђујући себе пред Богом као људе.»
    Жељко Чуровић
  • „Њена је лепота и у снази и квалитету емоција, и у једрини и звучности језика, и у сликовитом, разноликом и полетном уметничком изразу.”
    Војисав Ђурић
  • "...Кад је Ђорђе Србијом завлад’о и Србију крстом прекрстио и својијем крилом заклонио, од Видина па до воде Дрине, од Косова те до Биограда, ‘вако Ђорђе Дрини говорио: “Дрино водо, племенита међо, измеђ’ Босне и измеђ’ Србије” Наскоро ће и то време доћи, када ћу ја и тебека прећи и честиту Босну полазити!”
    Карађорђе Петровић
  • "...Кад је Ђорђе Србијом завлад’о и Србију крстом прекрстио и својијем крилом заклонио, од Видина па до воде Дрине, од Косова те до Биограда, ‘вако Ђорђе Дрини говорио: “Дрино водо, племенита међо, измеђ’ Босне и измеђ’ Србије” Наскоро ће и то време доћи, када ћу ја и тебека прећи и честиту Босну полазити!”
    Карађорђе Петровић
  • “Манастири и криво гудало, то је српску вјеру сачувало.“
    Радован Бећировић Требјешки
  • "Чојство и јунаштво“ је особена вриједност српског народа. Српски народ је најдаље догледао и најдубље домислио кроз народни еп."
    Вук Стефановић Караџић
  • “Прва особина примитивног човека је да се боји свега што не разуме, а на првом месту се боји памети.”
    Јован Дучић
  • “Ја сам се у писању књига највише о томе старао да би народ српски уз њих себе познао, и да би код другијех народа познат постао.”
    Вук Стефановић Караџић
  • “Позвени смо да чинимо сагласно своме звању, онолико колико можемо и колико нам је Бог дао. Ни мање, ни више, а оно што ми не успемо да учинимо, то остаје да учини Господ и надопуни наше недостатке”.
    Патријарх српски Павле
  • “Има људи чији је живот тако добро испуњен да ни својом смрћу не могу да нас обесхрабре.”
    Иво Андрић
  • „Од поезије у којој нема ништа сувишног, и у којој свака реч тежи ка циљу, ја познајем свега два модела: дантеа и српску народну поезију“
    Никола Томазео
  • “Наше Свето писмо је Горски вијенац. Дело које не стари и чије речи не труле. Знати га напамет и знати свако слово, Једини је начин да не изгубимо себе.”
    Матија Бећковић
  • Ђе се гусле у кући не чују, ту је мртва и кућа и људи.“ “Без муке се пјесма не испоја, без муке се сабља не сакова! Јунаштво је цар зла свакојега, а и пиће најслађе душевно, којијем се пјане покољења. Благо томе ко довијека живи, имао се рашта и родити!”
    Петар II Петровић Његош
  • “Од свих словенских народа ови су Срби својим благим и за песму необичном згодним језиком најобдаренији песмом, певањем и причом, и изгледа као да им је Бог богатим даром народне поезије, хтео надокнадити недостатак књиге.”
    Јакоб Грим
  • “Кад би ми све сербске народне пјесме скупили и без избора печатали, ја Вас увјеравам да би била књига готово колико цјела Библија.“
    Вук Стефановић Караџић

Пријављене песме гуслара на последња два републичка фестивала

20. Републички фестивал – 2012. – Крушевац

ДГ "Његош" Врбас (УГВ), гуслари:
1. Слободан Бодоњи – „Бој на Мишару“, „Војвода Стојан Ковачевић“
2. Милош Лакетић – „Ропство Јанковић Стојана“, „Низ Херцеговину“
3. Радомир Сератлић – „Омер пашина година“, „Смрт мајке Југовића“
4. Мирослав Дракић – „Смрт војводе Пријезде“, „Горски пријест“

ДГ "Вук Мандушић" Врбас (УГВ), гуслари:
1. Љубомир Павловић – „Бановић Страхиња“, „Има нешто од јунаштва прече“
2. Зоран Самарџић – „Смрт мајке Југовића“, „Погибија Марка Пуленића“,
3. Миљан Вујовић – „Орање Марка Краљевића“, „Крвава здравица Лазара Сочице“
4. Радоман Јеловац – „Вук Мандушић и визир Ћуприлић“, „Коло из Горског вијенца“
5. Драган Делић – „Сердар Гишан Миљанић“, „Марко пије уз рамазан вино“
6. Немања Лакетић – „Огњен“, „Диоба Јакшића“

ДГ "Перун Перуновић" Зрењанин (УГВ), гуслари:
1. Љубиша Атељевић – „Бој на Мишару“, „Од Тополе до Цетиња“

ДГ "Марко Миљанов" Кула (УГВ), гуслари:
1. Зоран Јанковић – „Мехмед паша Селмановић и војвода Илија Косарић“, „Суђење сердару Шћепану“
2. Живко Живковић – „Српска Спарта“, „Глас са Скадра“
3. Милоје Јанковић – „Старина Новак“, „Стари Вујадин“
4. Божидар Раонић – „Ропство Јанковић Стојана“, „Суђење сердару Шћепану“

ДГ "Бранко Радичевић" Нова Пазова (УГВ), гуслари:
1. Данило Радуновић – „Коло (одломак из Горског вијенца)“, „Разура Лазара Пецирепа“
2.Љупко Пенезић – „Тамновање Мићуновић Вука“, „Стари Вујадин“

ДГ "Свети Никола" Нови Сад (УГВ), гуслари:
1. Радан Бјелоглав – „Диоба Јакшића“, „Омер пашина година"

ДГ "Први српски устанак" Аранђеловац, гуслари:
1. Вукашин Вуковић – „Омер пашина година“, „Хајдук Вељко“
2. Голуб Ђекић – „Вила са Опленца“, „Косовска битка“ (одустао од такмичења збор здравствених разлога)

ДГ "Горња Јабланица" Медвеђа, гуслари:
1. Обрен Јововић – „Суђење сердару Шћепану“, „Старина Новак и кнез Богосав“
2. Радослав Додеровић – „Карађорђева смрт“, „Стари Вујадин“
3. Душан Додеровић – „Кнежева вечера“, „Скендер Бег “

КУД "Караџић " Лозница, гуслари:
1. Радован Давидовић – „Смрт Никца од Ровина“, „Кнез Иво од Семберије “
2. Недељко Јеврић – „Огњен у Фочи“, „Погибија Мурата Борчака “

ДГ "Јавор " Нова Варош, гуслари:
1. Милан Мрдовић – „Крусе“, „Сан Вука Мандушића“

ДГ "Карађорђе " Крагујевац, гуслари:
1. Мијат Куч – „Зирка Којовића“, „Смрт Никца од Ровина“
2. Радојица Савић – „Битка на Чегру“, „Стари Вујадин“
3. Рајко Рмуш – „Долазак краља Александра у ЦГ“, „Ага од Медуна и Јован Бабовић “
4. Светолик Ч. Лазовић – „Срби славе Васкрсење Христа“, „Смрт војводе Пријезде“
5. Угљеша Величковић – „Ропство Јанковић Стојана“, „Морачки хајдуци“
6. Александар Букилић – „Смрт војводе Пријезде“, „Хајдучка вјереница Фата“
7. Боро Букилић – „Одломак из Горског вијенца“, „Погибија Јафер бега Ченгића“
8. Милош Зоговић – „Старац и токе јуначке“, „Косовска битка“

ДГ "БановићСтрахиња " Косовска Миторвица, гуслари:
1. Станко М. Аџић – „Црној Гори као Ћеле кули“, „Косовска дјевојка“
2. Јанко Бишевац – „Небеска литургија“, „Карађорђе“

ДГ "Цар Лазар" Приштина-Београд, гуслари:
1. Владимир Миличић – „Бој на Мишару“, „Лазура Лазара Пецирепа“

ДГ "Никола Тесла" Обреновац, гуслари:
1. Веселин Дацић – „Орање Марка Краљевића“, „Мојковачки Вучедолац“
2. Владимир Бељкаш – „Иво Сенковић и ага од Рибника“, „Погибија Мурата Борчака“
3. Петар Шишовић – „Ропство Јанковић Стојана“, „Погибија мајора Милана Тепића“
4. Радован Фуртула – „Коло (одломак) – Горски вијенац.“, „Освета Анђелије Војводић.“
5. Саша Лакетић – „Зашто Бајо оде у хајдуке“, „Морачки хајдуци“
6. Милан Дашић – „Одломак – Горски вијенац.“, „Суђење сердару Шћепану“
7. Васо Ђондовић – „Урош и Мрњавчевићи.“, „Сердар Јоле и војвода Пеко“

ДГ "Топлица Милан" Београд, гуслари:
1. Новак Миленковић – „Ропство Јанковић Стојана“, „Бој на Чегру“
2. Горан Грба – „Женидба Краља Вукашина“, „Битка на Мојковцу“
3. Будимир Чавић – „Смрт војводе Пријезде.“, „Мени рука а теби ђевојка“
4. Никола Мојсиловић – „Болани Дојчин“, „Косовска битка“

ДГ "Бајо Пивљанин" Београд, гуслари:
1. Зоран Племић – „Даворије на Газиместану“, „Шћепан Мали“
2. Марко Шћепановић – „Коло – Горски вијенац“, „Балканска царица“
3. Горан Булатовић – „Сан Вука Мандушића“, „Мојковачка битка“

ДГ "Милош Обилић" Београд, гуслари:
1. Вукадин Бубања – „Вук Мандушић“, „Суђење сердару Шћепану Радојевићу“
2. Живота М. Јевремовић – „Цар Лсзар и царица Милица“, „Маргита девојка и Рајко војвода“
3. Петар Ђорђевић – „Бановић Секула и Јован Косовић“, „Смрт војводе Пријезде“

ДГ "Вук Караџић" Београд, гуслари:
1. Вујадин Кнежевић – „Бајо Пивљанин и бег Љубовић“, „Сватови бега Љубовића“
2. Синиша Аничић – „Ропство Јанковић Стојана“, „Косовска битка“
3. Драшко Малиџан – „Само слога спашава Србина“, „Кнежева вечера“

ДГ "Стара Херцеговина" Београд, гуслари:
1. Сава З. Станишић – „Марко Краљевић укида свадбарину“, „Суђење сердару Шћепану Радојевићу“
2. Ђорђе Тановић – „Причајте нам романијеске страже“, „Смрт Сењанин Ива“
3. Вељко Ђурановић – „Косовска битка“, „Одломак из Горског вијенца“
4. Веселин Вујисић– „Одломак из Горског вијенца“, „Погибија Марка Пулетића“
5. Петар Перовић – „Ропство Јанковић Стојана“, „Мојковачка битка“
6. Драган Ђерић – „Кнез Богосав и Старина Новак“, „Косовкса битка“
7. Александар Таушан – „Вила с Дурмитора“, „Зидање цркве Љубостиње“

ДГ "Радован Бећировић Требјешки" Београд, гуслари:
1. Немања Нешић – „Милош у Латинама“, „Смрт Марка Краљевића“
2. Огњен Војводић – „Коло - Одломак из Горског вијенца“, „Кућа Ђуришића“
3. Никола Јекнић – „Стари Вујадин“, „Огњен“
4. Др Слободан Томић.– „Почетак буне на дахије“, „Поклич гуслама.“

ДГ "Жича" Краљево, гуслари:
1. Радован Пековић – „Погибија Марка Пулетића“, „Смрт Војводе Пријезде“
2. Милић Шапоњић – „Косовски бој“, „Старина Новак и Кнез Богосав“
3. Вишња Сташевић – „Снрт мајке Југовића“, „Косовка дјевојка“
4. Желимир Белић – „Мученичка смрт Јова Џаковића“, „Смрт Никца од Ровина“
5. Десимир Балшић – „Ропство Јанковић Стојана“, „Зидање Скадра“

19. Републички фестивал – 2011. – Крушевац

ДГ "Његош" Врбас (УГВ), гуслари:
1. Слободан Бодоњи – „Кнежева вечера“, „Огњен у Фочи“****
2. Мирослав Дракић – „Балканска царица“, „Погибија мајора Тепића“

ДГ "Перун Перуновић" Зрењанин (УГВ), гуслари:
1. Љубиша Атељевић – „Бајо Пивљанин и бег Љубовић“, „Косовка девојка“

ДГ "Вјвода Лазар Сочица" Бачко Д.Поље (УГВ), гуслари:
1. Радоман Јеловац – „Бој на Муратовици“, „Сватови Бега Љубовица и харанбаше Ђукан Бурић“
2. Немања Лакетић – „Сватови Бега Љубовица и харанбаше Ђукан Бурић“
“Јакшићи кушају љубе“
3. Зоран Самарџић – „Бој на Крусима“, „За њих сабља пријењала није“,
4. Љубомир Павловић – „Погибија Марка Пуленића“, „Сердар Гишан Миљанић“
5. . Миљан Вујовић – „Битка на реци Колубари“, „Огњен“
6. Вуко Вуковић – “Мученичка смрт Јова Џаковића“, „Разура Лазара Пецирепа“

ДГ "Марко Миљанов" Кула (УГВ), гуслари:
1. Међо Страјко – „Мојковачка битка“, „Бој на Чегру“
2. Борислав Госпић – „Крусе“, „Црнојевићи“****

ДГ "Бранко Радичевић" Нова Пазова (УГВ), гуслари:
1. Данило Радуновић –„Разура Лазара Пецирепа“ , „Сердар Јоле и војвода Пеко“****
2.Љупко Пенезић – „ Суђење сердару Шћепану “, „Погибија Јафер бега Ченгића“
3. Миленко Гардовић – “Глас са Скадра“, „Морачки хајдуци“
4. Бранко Милутиновић – “Пеко Павловић после војног суда“, „Мученичка смрт Јова Џаковића“
5. Горан Булатовић –„Мојковачка битка“,„Омер Пашина година“

ДГ "Први српски устанак" Аранђеловац, гуслари:
1. Голуб Ђекић – „Одломак из Г.Вијенца“, „Косовска битка“****
2. Добрица Ђаловић – „Ој, Орашцу“, „Три сердара“
3. Душан Важић – „Турци освојише пола Босне“, „Сењанин Тадија“****
4. Момчило Ћалисман – „Стари Вујадин „, „Ропство Јанковић Стојана“

ДГ "Горња Јабланица" Медвеђа, гуслари:
1. Радослав Додеровић – „Орање Марка Краљевића“, „Ропство Јанковић Стојана“****
2. Душан Додеровић – „Бој на Мишару“, „Кнежева вечера “****
3. Никола Драшковић – „Вук Мандушић и везир Ћуприлић“, „Бој на Чегру“

КУД "Караџић " Лозница, гуслари:
1. Радован Давидовић – „Смрт Никца од Ровина“, „Кнез Иво од Семберије “****
2. Недељко Јеврић – „Огњен у Фочи“, „Балканска царица “
3.Милутин Ђуричић – „Бој на Лозници“, ****
4. Стеван Остојић – “Бој на Мишару“****
5. Младен Јеврић – „Марко Краљевић познаје очеву сабљу“, „Бој на Чегру“****

ДГ "Карађорђе " Крагујевац, гуслари:
1. Радојица Савић –„Стари Вујадин“,„Битка на Мојковцу“****
2. Рајко Рмуш – „Долазак краља Александра у ЦГ“, „Деда и унук “
3. Светолик Ч. Лазовић – „Зидање Скадра“, „Косовска битка“
4. Угљеша Величковић – „Мегдан Јована Шибалије“, „Битка на Чегру“
5. Александар Букилић – „Одломак из Г. Вијенца“, „Погибија великога Вожда Карађорђа“
6. Боро Букилић – „Одломак из Горског вијенца“, „Погибија Xасан бега Мекића“
7. Раденко Рмуш – „Непогажена реч“, „Хајдучица Вида“

ДГ "БановићСтрахиња " Косовска Миторвица, гуслари:
1. Станко М. Аџић – „Погибија великога Вожда Карађорђевића“, „Академија гусала“****
2. Јанко Бишевац – „Јана“, „Вожд Ђорђије и Филип Вишњић“
3. Радивоје Бишевац – “Смрт војводе Пријезде“, „Кличе вил аса Газиместана“
4. Ратомир Вукашиновић – „Женидба Марка Краљевића“, „Стри Вујадин“****

ДГ "Цар Лазар" Приштина-Београд, гуслари:
1.Миладин Делетић – “Дијоба Јакшића“, „Вожду Карађорђу“

ДГ "Никола Тесла" Обреновац, гуслари:
1. Веселин Дацић – „Братству Радевића“, „Војвода Марко Миљанов“
2. Владимир Бељкаш – „Женидба бега Љубовића“, „Иво Сенковић и ага од Рибника“
3. Петар Шишовић – „Још се Скадра одрекли нијесмо“, „Морачки хајдуци“
4. Саша Лакетић – „Хајдук Вељко“, „Косовка девојка“
5. Милан Дашић – „Хајдук Вељко.“, „Косовка девојка“
6. Жара Милић – „Балканска царица.“, „Мехмед паша Соколовић“****
7. Боривоје Делетић – „Војводи Луки Вукаловићу“, „Косовка девојка“
8. Чедомир Чавић – „Смрт Никца од Ровина“, „Горско вијенац“

ДГ "Топлица Милан" Београд, гуслари:
1. Горан Грба – „Горски вијенац“, „Бој на Мљетичку“
2. Будимир Чавић – „Смрт војводе Пријезде.“, „Мени рука а теби ђевојка“****
3. Никола Мојсиловић – „Бановић Страхиња и Јован Косовац“, „Марко Краљевић и кћи краља арапскога“****
4. Властимир Бараћ – “Јунак жали свога коња врана“, „Бој на Мишару“
ДГ "Бајо Пивљанин" Београд, гуслари:
2. Батрић Јокановић – “Зашто Бајо оде у хајдуке“, „Суђење серадру Шћепану“****
3. Милутин Поповић – “Мученичка смрт Јова Џаковића“, „Смаил ага Ченгић“****

ДГ "Милош Обилић" Београд, гуслари:
1. Живота М. Јевремовић – „Диоба Јакшића“, „Цар Лазар и царица Милица“

ДГ "Вук Караџић" Београд, гуслари:
1. Зоран Племић – „Колубарска битка“, „Урош и Мрњавчевићи“****
2. Драшко Малиџан – „Српска Поема“, „Смрт војводе Пријезде“
3. Марко Шћепановић – „Стари Вујадин“, „Српска Спарта“
4. Саво Контић –„Грујица и паша од Загорја“, „Ропство Јанковић Стојана“
5. Иван Кнежевић – „Погибија Марка Пулетића“Први српски устанак“*****

ДГ "Стара Херцеговина" Београд, гуслари:
1. Сава З. Станишић – „Женидба Милића барјактара“, „Суђење сердару Шћепану Радојевићу“
2. Ђорђе Тановић – „Почетак буне против дахија“, „Бој на Косову“****
3. Вељко Ђурановић – „Глас са Скадра“, „Одломак из Горског вијенца“
4. Петар Перовић – „Цар Мурате у Косово паде“, „Вук Мандушић и Везир Ћуприлић“
5. Александар Таушан – „Мртве кости мејдан не дијеле“, „Огањ у Фочи“

ДГ "Радован Бећировић Требјешки" Београд, гуслари:
1. Немања Нешић – „Милош у Латинама“, „Пропаст царства српскога“****
2. Никола Јекнић – „Цар Лазар и Царица Милица“, „Бој на Косову“
3. Др Слободан Томић.– „Почетак буне на дахије“, „Поклич гуслама.“

ДГ "Жича" Краљево, гуслари:
1. Милић Шапоњић – „Косовски бој“, „Уочи Мишарскога боја“
2. Миомир Сташевић – „Ослобођење Београда“,
3. Марко Лакушевић – “Бој на Чегру“, „Погибија Јафер бега Ченгића“
4. Милан Мрдовић – „Смаил ага Ченгић“, „Женидба Милић Барјактара“

ДГ "Милан Тепић" Београд, гуслари:
1. Зоран Вујошевић – „Хајдук Вељко“, „Илија Косорић и Мехмед Паша Селимовић“
2. Радивоје Митрић – „Женидба Николе Гаговића“, „Отмица Ђевојака“
3. Бочко Чепић – „Стари Вујадин“, „Одломак из Г. Вијенца“****

ДГ "Танаско Рајић" Чачак, гуслари:
1. Вук Пантовић – „Кличе вила са Старога Раса“, „Немањића колијевка“
2. Југослав Грбовић – „Погибија Хајдук Вељка“, „Битка на Чегру“
3. Милош Васиљевић – „Убиство Карађорђа“, „Битк ана Чегру“
4. Андрија Миликић – „Иво Сенковић и ага од Рибника“, „Косовски бој“****

ДГ "Стеван Немања" Прибој, гуслари:
1. Стојан Јевтовић – „Бој на Видину“, „Суђење сердару Шћепану Радојевићи“
2. Слободан Јефтовић – “Освета Војводић Анђелије“, „Косовска битка“****
3. Бранко Несторовић – “Марко Краљевић познаје своју сабљу“, „Косовска битка“****
4. Милован Грујичић – „Иво Сенковић и ага од Рибника“ , „Косовски Божури“****

ДГ "Прота Матеја Ненадовић" Ваљево, гуслари:
1.Петра Остојић – „Вила са Дурмитора“, „Црнојевићи“****
2.Вукомир Шћекић – „Коса Ивковића“****

 

 

Ostavi komentar

Proverite da li ste uneli sve potrebne informacije gde je naznačeno (*). HTML kod nije dozvoljen.

Епска читанка

epska citanka